Az ÉMI Mintaházparkjában épülő Leier mintaház műszaki megoldásai: alapozás, gyorsaság, vízszigetelés

A tervek szerint 2025. március elejére megnyílhat az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjában a Leier látogatható bemutató épületként, műszaki tanácsadó központként működő mintaháza.

Sorozatunkban áttekintjük ennek felépítéséhez választott, nem a Leiertől származó műszaki megoldásokat, amelyek egy családi ház hosszú távú minőségi működését szolgálják.

A Mintaházpark célja az innovatív technológiájú épületek összegyűjtése és bemutatása, valamint a jövő építkezőinek figyelmébe ajánlása. A Mintaházparkba történő bekerülés egyik fontos kritériuma volt, a ma egyik fontos elvárása, a gyors építkezés igényének kielégítése, amelyre a Leier típusház választék egyértelműen választ ad. A helyszíni körülményekre és a jövőbeli funkcióra adaptált Rába típusház kialakítása és anyaghasználatának meghatározása során a tervező, Parádi Zsuzsanna – természetesen a Leier saját anyagain túl is – szem előtt tartotta a projekt legfőbb céljait. Nevezetesen, hogy korszerű, előre mutató, gazdaságosan üzemeltethető, de mindenekelőtt gyorsan megépülő ház kerülhessen a 9 könnyűszerkezetes mellé, egyetlen masszív szerkezetű épületként.


„Természetesen az építkezés sebessége, köszönhetően a rendkívüli gyorsaságot biztosító előregyártott vasbeton szerkezeteknek gond nélkül felveszi a versenyt a gyorsnak tartott könnyűszerkezetes épületek ütemével. Azon műszaki megoldások kiválasztása esetén pedig, amelyeket nem a Leier gyárt, szintén törekedtünk a célok teljesítésére. Így pl. a Dörken dombornyomott lemeze, mint szerelőbeton kiváltás és mint talajnedvesség elleni szigetelés egyszerre működik. A gyors építés jegyében döntöttünk arról az időmegtakarításról, amit a termék az alap rétegrendjébe kerülve kínált. Így ugyanis megtakaríthattuk az szerelőbeton elkészülte utáni több napnyi kötési időt, azaz máris készülhetett a többi réteg.” – mondta el a tervező.  „Mivel a Leier a házat hosszú távon szeretné üzemeltetni is, így szóba sem jöhetett az ésszerűtlen spórolás, azaz a beépített anyagok minőségének csökkentése. A minőségi épület valahol itt kezdődik, majd a minőségi használhatóságban csúcsosodik ki.” – hangsúlyozta Farkas Imre, a Dörken Kft. ügyvezető igazgatója az együttműködés és az anyagválasztás kapcsán. – „A DELTA®-MS „szerelőbeton” és talajnedvesség elleni szigetelés készítésénél a legfontosabb a lelkiismeretesség, a gondos kivitelezés. Amire különösen oda kell figyelni az a lemezek toldásainak gondos összeragasztása (DELTA®-BAND RA), az áttörések tömítése/ragasztása arra alkalmas anyagokkal (DELTA®-FLEXX BAND FG), és az egyéb szigetelésekhez való csatlakoztatás lehetőségének biztosítása. Az egész munkafolyamat két ember mindössze néhány órai munkáját igényelte, így egyértelműen hozzájárult a Leier céljainak megvalósításához.”

Néhány adat a felhasznált technológia kapcsán
A DELTA®-MS, egy 8 mm dombormagasságú, nagy testsűrűségű, speciális polietilénből gyártott lemez, amely kiváló minőségének, stabilitásának köszönhetően lehetővé teszi a fent említett soványbeton, valamint a talajnedvesség elleni vízszigetelés és a szigetelésvédő beton kiváltását is egy lépésben.


Épül a Leier Mintaház - Dörken vízszigetelési rendszer beépítése